Co na WordPressu nejvíce oceňují naši klienti?
Při každé obchodní schůzce týkající se vytvoření webových stránek dojde slovo i na redakční systém, který je nedílnou součástí moderního webu. My již od našich začátků používáme WordPress a díky tomu…
Při každé obchodní schůzce týkající se vytvoření webových stránek dojde slovo i na redakční systém, který je nedílnou součástí moderního webu. My již od našich začátků používáme WordPress a díky tomu si troufáme říci že jsme se na WordPress vzhledem k počtu nejrůznorodějších implementací na nejrůznější typy projektů profíci.
Občas se u klientů i přes známost, nebo snad právě kvůli ní objevují jisté pochybnosti a logicky polemizují o tom v čem je vlastně WordPress dobrý a proč by jej měli chtít používat.
Rozhodli jsme sepsat to co mají naši klienti na WordPressu nejraději.
Jednoduchost editace
Z pohledu klienta je nejdůležitější součástí jednoduchá editace obsahu a to textového i mediálního. WordPress je v tomto ohledu vybaven výborně.
Pravda, je trochu „ořezaný“ z pohledu funkcionality tak že si nemůžete v textovém editoru jen tak vytvářet zlomky nebo přidávat indexy, to alespoň drží editaci na uzdě a zabezpečuje, že web působí stále konzistentně. Texty nejsou přeplácané různými barvičkami a podobně.
Pokud to někomu vysloveně chybí, lze samozřejmě editaci rozšířit prakticky na schopnosti editoru Word.
Nezávislost na agentuře (dodavateli)
I když se snažíme poskytovat ty nejlepší služby které umíme poskytnout, je možné že se nemusíme ve všech případech na všem shodnout. Daleko častějším důvodem je ale to, že si podnikatel zakládá na nezávislosti na svých dodavatelích.
Díky tomu, že WordPress není náš redakční systém si na něj neklademe přehnané nároky a nechráníme si jej jako pověstné oko v hlavě. Proto jej rádi nakopírujeme třebas i ke klientovi na server.
Zatím jsem nenatrefil na agenturu, která by dala k dispozici svůj vlastní redakční systém klientovi. Přitom si klient kupuje web jako dílo. Je pak ale odkázán na platbu licence redakčního systému, nebo minimálně webhostingu u agentury na jejich serverech.
Levný provoz webu
Jak se říká o peníze jde vždy až na prvním místě. Klienty samozřejmě zajímá kolik bude stát provoz webu v průběhu jeho mnohdy dlouhého života. Takové skryté licenční poplatky, servisní poplatky a údržba mohou za pár let často i násobně překročit cenu webu.
Díky tomu, že se jedná o redakční systém na bázi opensource není provoz webu spojen s žádným dalším licenčním poplatkem.
Jediné co je potřeba platit po celou dobu provozu webu je z povahy věci doména a webhosting. Ta je ale s ohledem na to, že web nemusí běžet na našich severech otázkou toho jakého poskytovatele si zvolí klient.
Díky jednoduché editaci si většinu provozních změn na webu dokáží klienti dělat sami, což často vysloveně vyžadují a tím také šetří své náklady za případnou editaci webu.
Jednoduchá rozšířitelnost
I když se přiznáme že to nevidíme příliš rádi, WordPress lze rozšířit nespočetným množstvím pluginů, které mu dodají nejrůznější funkcionalitu kterou si vymyslíte. Chcete mít data z Analytics propsaná na nástěnku redakčního systému? Chcete si přidat ikonky sociálních sítí? Měřit na webu možné i nemožné? Potřebujete vyladit SEO, zvýšit bezpečnost? Na každou tuto činnost najdete v repozitáři WordPressu často hned několik různých placených i neplacených modulů, kterými můžete funkce WordPressu libovolně rozšířit.
Tyto funkce využívají spíše klienti, kteří rádi pracují na bázi „Udělej si sám“. To znamená že chtějí základní stavbu na kvalitním řešení od profíků, ale o zbytek se již chtějí starat svépomocí.
Jsou tací, kteří to dotáhli tak daleko, že si web rozšířili o e-shopové řešení.
Multiplatformní použití
Tím, že veškerá administrace webu probíhá přes webový prohlížeč je možné editaci provádět na libovolném počítači kdekoli na světě. Je jedno jestli máte raději Windows nebo Mac, nebo jestli jste zastánci Linuxu. Stejně tak můžete web editovat pohodlně z tabletu i z mobilního telefonu.
Standardizace
S ohledem na to, že je WordPress redakční systém, který je masově používán (odhady tvrdí, že okolo 25% webových stránek na internetu běží právě na WordPressu) a s ohledem na dobu vývoje (od roku 2005) tvoří WordPress chtě nechtě určitý standard redakčních systémů.
Některé redakční systémy principy editace ve WordPressu kopírují, jiné se jim snaží přiblížit. WordPress tak nějak definuje jak se dobře pracuje s editací webu, stejně tak jako Gmail definuje jak dobře spravovat e-mailovou poštu.
Neustálý vývoj (zdarma)
WordPress je neustále dále vylepšován. Můžete tedy neustále aktualizovat jádro systému za stále novější, nabízející nejrůznější vylepšení z hlediska bezpečnosti, rychlosti i funkcionality.
Naše implementace jsou již dlouhou dobu dělány tak, že do samotného jádra systému nezasahujeme – díky tomu není žádný problém s aktualizacemi webu ať už je na něm postavený katalog, e-shop nebo blog.